Karol Szymanowski – Piano Music

Barbara Karaśkiewicz łączy w sobie wirtuozerię i wyrazistość interpretacyjną, będąc niemal idealną wykonawczynią zapierających dech w piersiach dzieł Szymanowskiego. Pani Karaśkiewicz wkłada w każdy utwór jasność i pasję, dysponuje prawdziwie lirycznym i jednocześnie  dramatycznym dotykiem, który jest tak potrzebny dla żywej interpretacji tego niezwykle ekspresyjnego kompozytora. Efektem końcowym jest bardzo udane spotkanie pianisty i kompozytora. Trudno byłoby mi wyobrazić sobie lepszą płytę, która ukazuje nam wszystko, co czyni muzykę fortepianową Szymanowskiego ważnym i poruszająco żywą.

Grego Edwards Gapplegate Classical Modern Music Review

W tej muzyce recitale Piotra Anderszewskiego i Marc-Andre Hamelin należą do najlepszych, również Martin Roscoe daje nam znakomite występy. Oto jednak kolejny wspaniały recital. Dodatkową atrakcją jest pluszowa pełnia dźwięku.

Alan Becker American Record Guide

Urodzona w Polsce pianistka Barbara Karaśkiewicz gra te cztery cykle z wielkim zrozumieniem, techniczną pewnością i umiejętnościami interpretatorskimi. Płyta stanowi znakomite wprowadzenie do muzyki fortepianowej Karola Szymanowskiego.

John France MusicWeb International

Muszę od razu powiedzieć, że Barbara Karaśkiewicz zdaje się znać Szymanowskiego i jego język od wielu lat i czytając jej biografię jasne jest, że zaczęła grać tę muzykę, gdy miała zaledwie piętnaście lat. Wzięła też udział w Konkursie im. Karola Szymanowskiego. 

Gary Higginson MusicWeb International

Barbara Karaśkiewicz jest w mojej ocenie wyjątkową interpretatorką dzieł Karola Szymanowskiego. Dysponując nienaganną techniką, pięknym dźwiękiem, grając z dużym rozmachem i swobodą, realizując własne wizje artystyczne, stara się jednocześnie skupić na możliwie wiernym oddaniu intencji kompozytora. Jestem pod miłym wrażeniem wykonania przez Panią Karaśkiewicz Masek op. 34 Szymanowskiego. Absolutna kontrola płaszczyzn i planów w tak skomplikowanej materii muzycznej świadczy o gruntownej wiedzy, połączonej z talentem i rzetelnością, wolnej od popisywania się swoimi łatwościami technicznymi.

prof. Bogumił Nowicki

…jest pianistką posiadającą bardzo dobry warsztat, , który umożliwia jej swobodę w realizacji celów interpretacyjnych. Jest przekonująca w ekspresji, gra z głębokim zrozumieniem zmieniającej się stylistyki prezentowanych utworów, od stricte romantycznej w Preludiach
po niemal modernistyczną w Mazurkach. Jej gra jest z jednej strony pełna pasji i uwielbienia, z drugiej zaś świadoma i pełna kontroli.
To przekłada się na różnorodne i klarowne brzmienie instrumentu, który nie kryje przed nią żadnych tajemnic. Dobór temp jest bardzo indywidualny, co niewątpliwie wpływa na bardzo osobisty ton wypowiedzi. Głęboka wiedza, jaką pianistka posiada pracując przez 25 lat nad utworami Szymanowskiego sprawia, że nie mamy wątpliwości co do wysokiej jakości zaprezentowanego dzieła.

prof. Bogdan Kułakowski

Ciepłe, łagodne, pozbawione ostrości brzmienie, bardzo dobrze dobrana pedalizacja, a nade wszystko aura romantyczności
nie popadającej w czułostkowość spajają i homogenizują ten interesująco zinterpretowany przez Barbarę Karaśkiewicz cykl
(odn. Preludiów op. 1)

prof. dr hab. Bogusław Rottermund